Teksti suurus:
A A A

Sõdur peab olema ka elupäästja !

12.03.2014
On soe ning sume varakevadine õhtu. Päike veel hellalt embab taevalaotust, kuid peagi kaob ka see sära silmapiiri taha. On reede, seitsmes märts ning algamas on TSOBKkl - i kolmas etapp! Esimesed võitlejad on juba varakult kohal ning oodatakse teisi, et alustada järjekordse osaga protsessist, mille lõpuks peaks meist kõigist saama eeskujulikud kaitseliitlased.
 
Peale esimest kahte etappi ei tundu see protsess just eriti raske ega valulik, kuid see on minu isiklik arvamus. Kahjuks tuleb välja,  et inimeste vastupidavust ning sihikindlus on erinevad ja seda on näha ka meie kursuslastest.  Tuleb tõdeda, et peale kahte esimest koolitust on meie noorte võitlejate read tugevalt harvenenud ning kadu on lausa silmaga märgatav. Kelle on niitnud jalust haigus, kellel on lihtsalt liiast kõik see sõjandusalane, mida meile õpetatakse.

Seekordseks teemaks koolitusel oli meditsiin. Olen veendunud, et paljudele lugejatele ja kursuslastele tuleb üllatusena asjaolu, et sõdur ei ole mitte ainult tapamasin ja püssilaskja vaid ta peab olema ka elupäästja ja ravitseja. Oskus lahingus ellu jääda ja teiste elusid päästa on vajalik igale sõjamehele-  ja naisele. 

Kuidas seda kõike teha ja saavutada, selle selgitamisega tegelesid meie lektorid tervelt kaks pikka päeva ning loodetavasti tasus see kõik ka nende vaeva. Saime harjutada elustamist, žkuti paigaldamist, rõhksideme tegemist, lahastamist ning triaazi. Paljudele olid kõik need protseduurid esmakordsed ja tekitasid väikest vastumeelsust. Vere nägemine ei pruugi olla kõigile ühtemoodi talutav ning seda oli näha ka osade kaaskursuslaste nägudest ning käitumisest. Samas, kõiki kursuslasi tuleb tunnustada selle eest, et verd nähes keegi ära ei minestanud!

Väga olulisel kohal oli ka enesehügieeni õpetamine ning kõik mis sellega seotud on.  Käte õige pesemine, enese eest hoolitsemine metsas ja toidu puhtus mida tarbid, kõik see sai läbi töötatud ning mällu salvestatud. Soovitus kõigile:“  Peske oma käsi korralikult, et gripp teile külge ei hakkaks!“

Kogu seekordse kursuse võttis kokku viimasel päeval toimunud õppus reaalsete kannatanutega. Õppusel said kõik harjutada, kuidas kogu klassis õpitu ka reaalselt toimib.  Antud situatsiooni reaalsus oli nii võimas, et kogu kursus üksmeelselt oleks kõikidele osalenud kannatanutele omistanud näitlejameisterlikuse Oskari, kui see vaid võimalik oleks olnud.  Antud õppusel oli ka teine hea omadus. Seal oli selgelt näha kuidas toimib meie kursus kui meeskond ja kuidas sujub meie omavaheline koostöö.

Lõpetuseks võin väita omast kogemusest, et kõik see mida me sellel kursusel õppisime ja teada saime, on väga vajalik ka tavaelus. Neid oskuseid ja teadmisi saab iga üks meist kasutada siis kui keegi meie lähedastest satub õnnetusse või märkame tänaval inimest kes on hädas. Peale seda kursust oskame me kõik elusid päästa ja see on väga hea teadmine!

Soovitan kõikidele, kes soovivad omandada samasuguseid teadmisi ja oskuseid, liituda Kaitseliiduga! Siin on teie võimalus saada tasuta targemaks ning leida endale uusi ja huvitavaid tuttavaid. Pealegi, oskus oma kodu kaitsta ja teisi aidata, ei jookse kellelgi mööda külgi alla.   

Mõnusat kevadeootust ning kõike kaunist!

Risto Lilander
kursuslane
Pildimeenutus: