Teksti suurus:
A A A

K48 Defence Makeathon

18.03.2019
Autor: Kaitsevägi
R 15.03 – P 17.03.2019  toimusid Tallinnas,  Männiku tee 121 asuvas KL küberkaitseüksuse ja KL Harju maleva vastses staabi- ja tagalakeskuses,  IKT arendusmeeskondade talgud koos väikese mõõduvõtmisega.  Peakorraldajaks olid KV küberajateenijad, kaaskorraldajateks Kaitseliit, TalTech ning  mõned  IT valdkonna ettevõtted.
Üritus toimus häkatoni formaadis, kus kokku tulnud erineva tausta, teadmiste ja kogemusetega vabatahtlikud peavad 48 tunni jooksul intensiivselt panustades leidma lahenduse erinevatele tehnilistele ideedele, ning midagi ka füüsiliselt valmis ehitama. Ettevõtmise eesmärgiks on suurendada Kaitsliidu ja Kaitseväe üksuste võimekust läbi efektiivsemate seire- side- ja juhtimissüsteemide ning kaasata kübervaldkonna spetsialistidest noori riigikaitsesse.
 
Seekord võeti uute projektidena ette: virtuaalse inforuumi ehitamine, kus hädaolukorda lahendava asutused saavad interneti sarnases keskkonnas harjutada omavahelist koostööd ning hinnata infovahetuse efektiivsust, samuti lahendus laiatarbe droonilt (lennukilt) videopildi ja telemeetria edastamiseks Kaitseliidu üksuste staapi ning kõige uudsema ideena tehisintellekti kasutavate autonoomsete relvasüsteemide ohutuse tagamist võimaldavad mehhanismid. Kombineerides arvuteid ja militaarset raadiosidetehnikat, otsiti uusi võimalusi turvalise digitaalse andmevahetuse pidamiseks ning erinevate tehniliste sensorite abil vastase asukoha ja tegevuse tuvastamiseks, et meie väejuhtide käsutusse jõuaks õigeaegne ning võimalikult täpne pilt olukorrast.
 
Lõppenud häkatoni üldvõitjaks tuli võiskond „Metsavaht“, kes ehitas  sõdurisõbraliku seiresüsteemi prototüübi, mis aitab oma salasilmadega täiendada vaatlustpostide ja patrullide tegevust välilaagris. Kõiki loodud lahenduste prototüüpe on kavas testida ja edasi arendada tulevastel Kaitseliidu ja Kaitseväe õppustel.
 
KL küberkaitseüksuse pealiku Andrus Padari sõnutsi oli toimunud häkaton kui terava mõistuse triumf. Nendeks 2 päevaks kokku tulnud ligi 80 inimesest moodustunud „kollektiivne aju“ näitas oma tugevust ja saab kindlasti olema parem kui meie vastastel.